SZÍNJÁTSZÁS

A színházhoz nem kell más, mint három deszka, két színész, és egy közös szenvedély.

Az első győri kőszínházat 1789-ben építtette fel Reinpacher József kávés a mai Radó-szigeten. 1811-ben megalakul az első magyar színtársulat. Az új színház építését 1973-ban kezdték el és 1978. november 2-án avatták fel. A színház Kisfaludy Károly nevét viselte. 1992. január 1-jétől az intézmény felvette a Győri Nemzeti Színház nevet.

A győri Győri Nemzeti Színházba 128 283-an látogattak el 2008-ban, s ezzel a hatodik helyet foglalja el négy neves fővárosi és a miskolci színház mögött.

A XVIII. század közepétől, a XIX. század elején, Magyarországon túlsúlyban volt a németajkú lakosság. Ezek közé tartozott Győr is. Érintőleges szerepe volt az egyházi iskoláknak is, ahol az iskolai színjátszásnak kedvező, míg a polgári színjátszásra gyakran kedvezőtlen tényezőként hatottak. A magyar drámairodalom kezdetleges állapotban volt, s a magyar színjátszásnak gyakorlatilag nem volt előképe. A németeknek volt kitől tanulniuk, hiszen Bécsből érkeztek, ahol már évtizedekkel előbb bőséges anyagi, erkölcsi, szellemi támogatással és társadalmi szükségletként virágzott a színművészet.

A városban az első színjátszási nyomokat a jezsuiták iskolájában találjuk. 1640-ben Ignatius Victor címmel adták elő a növendékek a legrégebben ismert jezsuita iskoladrámát. A XVIII. Közepétől rendszeresen voltak iskolai színi eladások a jezsuitáknál. Az iskolai színjátékok nyelve a latin volt, de elvétve találhatók voltak magyar vagy magyarra fordított előadások is. Az első biztos adat 1742-ből van a győri német színjátszásról. A színészek a Fehér bárány fogadó nagytermében játszottak, majd a jezsuita rend feloszlatása után a kollégium refektóriumát (ebédlőjét) alakítottákszínházzá. 1768-ban Berner Félix színigazgató már állandó jellegű fából épült színházban játszik, természetesen csak a nyári időszakban. 1798-ban Reinpacher József kőszínházat épít Győrszigetre Ez az épület csak részben épült kőből. Az előcsarnok fából készült. Ez az épület adott a német majd magyar színészeknek 130 éven keresztül hajlékot. Ezt 1927-ben bontották le.

Napóleon katonáinak győri bevonulása alkalmából a német színház francia nyelvű plakátot nyomtat. A németek műsorának zömét a látványos és romantikus vegyes színművek költik ki. Műsorukban megtalálható volt Shakespeare, Moliere, Schiller és számos operaelőadás is. Ezekkel az eladásokkal a kezdeti magyar színjátszás még sokáig nem tudja felvenni a versenyt.

Az első magyar színtársulat 1811-ben jelent meg Győrben. Balogh István és Benke József vezetésével. Ők a pesti rondellai társaságból toborzott színészek voltak. Megegyezve Kuntz Kristóf német bérfőigazgatóval néhány magyar előadást tartottak. 1818. január végéig Balogh István színtársulata összesen 46 előadást tartott. Utána Kílényi Dávid színtársulata 1820 tavaszán jutott el ide. A társulat tagjai között volt Déryné Széppataki Róza is Emlékezéseiben (naplójában) így ír az akkori győri színházi viszonyokról.

„Mindenütt nagy tetszéssel fogadták a társaságot kivált Nagy Győrben, igen szerették az operákat. Már ott akkor igen érteles, műértő publikum járta a színházat. Operáink jól betanulva, s nagyon összevágólag precisióval adattak.”

Kilényiék társulata, bár Déryné nélkül, ezután gyakran felkeresi a várost. Itt játszanak 1824-25-ben, 1836-ban, majd 1847-1848-ban. Kilényi megbízható társaságot szervezett, Déryné helyett húga Széppataki Johanna, később Kilényi felesége, nem pótolhatta a nagy színésznő helyét. Ruzitska: Béla futását, az első magyar operát 1824. november 30-án játszották 3 évvel a kolozsvári ősbemutató után



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 11
Heti: 28
Havi: 293
Össz.: 101 336

Látogatottság növelés
Oldal: Győri Nemzeti Színház
SZÍNJÁTSZÁS - © 2008 - 2024 - szinjatszas.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »